Bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen maratona yaklaşık 300 sporcu katılırken maratona katılan kulüp ve ferdi lisanslı sporcular, 10 km ve 21 km’lik mesafeyi koşarak kıyasıya mücadele verdi. Her yaş grubundan kadın ve erkek sporcuların katıldığı maratonda centilmenlik hakim olurken yarışmacıların kıyasıya mücadelesi renkli görüntüler oluşturdu.

Şanlıurfa Gençlik Merkezinin oluşturduğu folklor ekibinin gösterisiyle başlayan ödül törenine Şanlıurfa AK Parti Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hakan Keşküş, Şube Müdürleri, Atletizm İl Temsilcisi Murat Tokucu, sporcular ve sporseverler katıldı.

“TÜM SPORCULARI TEBRİK EDİYORUM”

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hakan Keşküş, Göbeklitepe Yarı Maratonu’nun uluslararası statüde olması gerektiğini vurgulayarak yarışmaya katılım gösteren tüm sporcuları tebrik etti.

İl Müdürü Keşküş, “Bu yıl maratonumuzun 6.sını düzenledik ve ciddi manada tecrübe edindik. Bu yıl 300'e yakın sporcu katıldı. İnsanlık tarihinin yeniden yazılmasını sağlayan Göbeklitepe'nin tanınırlığını arttırma adına çok güzel bir organizasyon oldu. Tüm katılımcılara ve emeği geçen tüm İl Müdürlüğü çalışanlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

“EN İYİ YAPTIĞIM SPOR KOŞMAKTI”

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri ise 6.’sı düzenlenen yarı maraton koşusunda dereceye giren sporcuları tebrik ederek önümüzdeki yıl bu maratonun uluslararası büyük bir organizasyonla gerçekleştireceklerinin sözünü verdi.

Milletvekili Cevheri; “Yarışmaya katılan tüm sporcuları tebrik ediyorum inşallah önümüzdeki yıl bu yarışma uluslararası çapta büyük bir organizasyonla tekrar gerçekleştirilecek. Ben buraya gelerek Şanlıurfa’mızın tanıtımı noktasında birçok katkı sağlayan sporcu arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Benimde gençlik yıl dönemimde en iyi yaptığım spor koşmaktı sonraki yıllarda da bizlere koşmak nasip olmadı ama bugün koşan hocalarımı dostlarımı gördüm gerçekten imrendim keşke bende koşsaydım diye hatta aklımdan geçirdim bende koşsaydım bu maratonu tamamlar mıydım diye ama sizlerin arasında olmak beni çok mutlu etti” ifadelerini kullandı.  

ULUSLARARASI STATÜ KAZANDIRMAK İSTİYORUZ

Göbeklitepe Yarı Maratonu’nun Dünya’nın en önemli maratonlarından biri olduğunu aktaran Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ise gelecek yıl hem federasyon, hem de Şanlıurfa Valiliğinin himayesinde daha geniş kapsamlı bir organizasyon düzenleyeceklerini belirterek şunları söyledi;
“Biliyorsunuz Göbeklitepe, Dünya’nın bilinen tarihini alt üst eden bir yapı. Böyle önemli bir keşfin adına düzenlediğimiz bu maratonu,  daha büyük bir organizasyonla, daha büyük bir yapıyla sürdürmek için çalışıyoruz. Federasyon olarak Göbeklitepe Yarı Maratonu’na uluslararası statü kazandırmak istiyoruz. Bu maratonun, Avrupa Atletizm Federasyonu bünyesine dahil edilerek, Dünya genelinde kabul gören bir yarı maraton olmasını sağlayacağız.”

Yarışmada, 10 kilometre koşusunda erkeklerde Resul Çevik birinci, Kefyalew Deja Buruse (Etiyopya) ikinci, Ömer Alkanoğlu üçüncü, kadınlar kategorisinde ise Fatma Arık birinci, Demet Dinç ikinci ve Ümmühani Karaçadır üçüncü oldu.

Yarı maratonda da erkeklerde Sulti Güre Timbre (Etiyopya) birinci, Argachew Assefa Tola ( Etiyopya) ikinci ve Serdar Çetin üçüncü oldu. Kadınlarda ise Nursel Karataş birinci, Selenay Bati ikinci ve Zuhal Kaya üçüncü oldu.

Büyük erkekler ve büyük kadınlar kategorisinde birincilere 1.500'er, ikincilere 1.250'şer üçüncüler ise 1.000’er lira, 10 kilometre koşusunda ise büyük erkekler ve kadınlar kategorisinde birinci olan sporculara 1.000’er, ikincilere 750'şer, üçüncülere de 500'er lira para ödülü ile madalyaları ve hediyeler takdim edildi.